Monday, 28 July 2014

TV Recap (21st July-27th July 2014)

Here's all the TV and PPV results for the week commencing 21st July 2014. 

Monday


NJPW G1 Climax 24 - Day 1

Hokkaido Sports Centre
Sapporo, Hokkaido, Japan
TV Asahi

1. G1 Climax Block A Match
Bad Luck Fale defeated Tomohiro Ishii (9:39)

2. G1 Climax Block A Match
Shelton Benjamin defeated Doc Gallows (8:54)

3. G1 Climax Block B Match
Hiroyoshi Tenzan defeated Karl Anderson (10:11)

4. G1 Climax Block A Match
Satoshi Kojima defeated Yuji Nagata (11:27)

5. G1 Climax Block B Match
Toru Yano defeated Minoru Suzuki (2:15)

6. G1 Climax Block B Match
Yujiro Takahashi defeated Tetsuya Naito (13:54)

7. G1 Climax Block B Match
Hirooki Goto defeated Togi Makabe (11:37)

8. G1 Climax Block A Match
Hiroshi Tanahashi defeated Tomoaki Honma (10:01)

9. G1 Climax Block A Match
Katsuyori Shibata defeated Shinsuke Nakamura (15:27)

10. G1 Climax Block B Match
Kazuchika Okada defeated AJ Styles (18:03)

WWE Monday Night Raw #1104

American Airlines Arena
Miami, Florida, USA 
USA Network

1. Two on One Handicap Match
Roman Reigns defeated Kane & Randy Orton (12:22)

2. Four on One Handicap Match
Alicia Fox, Cameron, Eva Marie & Rosa Mendes defeated Nikki Bella (1:05)

3. Singles Match
Bo Dallas defeated Damien Sandow (2:33)

4. Singles Match
Dolph Ziggler defeated The Miz (13:58)

5. Tag Team Match
AJ Lee & Paige defeated Emma & Natalya (2:30)

6. Singles Match
Zack Ryder defeated Fandango (1:45)

7. Tag Team Match
RybAxel defeated Big E & Kofi Kingston (3:21)

8. Singles Match
Rusev defeated The Great Khali (2:25)

9. Singles Match
Cesaro defeated Dean Ambrose by DQ (12:30)

Tuesday


ZERO1 Fire Festival - Day 1

Korakuen Hall
Tokyo, Japan
Samurai! TV

1. Eight Man Tag Team Match
Ikuto Hidaka, Jason Lee, Mineo Fujita & Tama Williams defeated Daemon-gun (KAMIKAZE & Takuya Sugawara) (15:31)

2. Fire Festival Block B Match
Kazuki Hashimoto vs Yoshikazu Yokoyama ended in Double KO (9:23)

3. Fire Festival Block A Match
Yusaku Obatu defeated Ryouji Sai (15:57)

4. Fire Festival Block A Match
Daisuke Sekimoto defeated Hideki Suzuki (17:02)

5. Fire Festival Block B Match
Daemon Ueda defeated Kohei Sato (8:52)

6. Fire Festival Block B Match 
Masato Tanaka defeated Shinjiro Otani (21:53)


WWE Main Event #95

Amway Center
Orlando, Florida, USA.
WWE Network

1. Singles Match
Seth Rollins defeated Fandango (3:15)

2. Singles Match
Ryback defeated Jey Uso (4:45)

3. Tag Team Match
Big E & Kofi Kingston defeated Heath Slater & Titus O'Neil (3:25)

4. Singles Match
Jack Swagger defeated Rusev by DQ (8:35)


Wednesday



NJPW G1 Climax 24 - Day 2

Aomori Prefecture Budokan
Aomori, Japan.
Samurai! TV

1. G1 Climax Block A Match
Tomohiro Ishii defeated Satoshi Kojima (12:27)

2. G1 Climax Block A Match
Shelton Benjamin defeated Bad Luck Fale (5:55)

3. G1 Climax Block B Match
Hirooki Goto defeated Yujiro Takahashi (10:31)

4. G1 Climax Block B Match
Tetsuya Naito defeated Lance Archer (8:39)

5. G1 Climax Block A Match
Yuji Nagata defeated Tomoaki Honma (11:15)

6. G1 Climax Block A Match
Shinsuke Nakamura defeated Davey Boy Smith, Jr (13:37)

7. G1 Climax Block B Match
AJ Styles defeated Toru Yano (9:53)

8. G1 Climax Block B Match
Kazuchika Okada defeated Hiroyoshi Tenzan (12:51)

9. G1 Climax Block B Match
Togi Makabe defeats Karl Anderson (8:44)

10. G1 Climax Block A Match
Hiroshi Tanahashi defeated Doc Gallows (11:14)


Thursday



WWE NXT #108

Full Sail University
Winter Park, Florida, USA.
WWE Network

1. Tag Team Match
The Ascension defeated Aaron Solo & Johnny Vandal (2:30)

2. Singles Match
Tyler Breeze defeated Mojo Rawley (0:30)

3. WWE NXT Women's Title Match
Charlotte (C) defeated Summer Rae (8:15)

4. Tag Team Match
Kalisto & Sin Cara defeated The Vaudevillains (6:00)

5. Singles Match
Adrian Neville defeated Rusev by DQ (4:00)


TNA Impact Wrestling #524

Manhattan Center
New York City, New York, USA.
Spike TV

1. Falls Count Anywhere Match
Bobby Roode defeated MVP (8:00)

2. Singles Match
Low Ki defeated DJ Z (2:28)

3. Tag Team Match
Bram & Magnus defeated Gunner & Mr. Anderson (2:42)

4. TNA Women's Knockout Title Match
Gail Kim (C) vs Taryn Terrel - No Contest (4:04)

5. Singles Match
The Great Muta defeated Robbie E (0:50)

6. Six Man Tag Team New York City Street Fight
Ethan Carter III, Rockstar Spud & Rhino defeated Team 3D & Tommy Dreamer (11:35)


NOAH Ark YAMASAKA

Hakata Star Lane
Fukuoka, Japan
Nippon TV


1. Singles Match
Kenou defeated Hitoshi Kumano (7:02)
2. Singles Match
Junji Tanaka defeated Mitsuhiro Kitamiya (8:47)
3. Tag Team Match
TMDK defeated Cho Kibou-Gun (Hajime Ohara & Maybach Taniguchi) by DQ (9:14)
4. Six Man Tag Team Match
Akitoshi Saito, Daisuke Ikeda & Mohammed Yone defeat No Mercy (Daisuke Harada & Takashi Sugiura) & Quiet Storm (14:47)
5. NTV G Cup Junior Heavyweight Tag League 2014 Block A Match
Yoshinari Ogawa & Zack Sabre Jr. defeated Genba Hirayanagi & Kikutaro (15:53)
6. NTV G Cup Junior Heavyweight Tag League 2014 Block B Match
BRAVE (Atsushi Kotoge & Taiji Ishimori) defeated Jinzo & Rocky Lobo (13:44)
7. NTV G Cup Junior Heavyweight Tag League 2014 Block A Match
Jushin Thunder Liger & Tiger Mask defeat Matt Striker & Super Crazy (10:29)
8. GHC Heavyweight Title Match
Naomichi Marufuji (c) defeats Katsuhiko Nakajima (25:31)

WWE Superstars #276

AmericanAirlines Arena
Miami, Florida, USA
WWE Network

1. Singles Match
2. Singles Match
Alberto Del Rio defeated R-Truth

Friday

NJPW G1 Climax 24 - Day 3

Yamagata City Sports Center
Yamagata, Japan
Samurai! TV

1. G1 Climax Block A Match
2. G1 Climax Block B Match
3. G1 Climax Block B Match
4. G1 Climax Block A Match
5. G1 Climax Block B Match
6. G1 Climax Block A Match
7. G1 Climax Block A Match
8. G1 Climax Block B Match
9. G1 Climax Block A Match
10. G1 Climax Block B Match

WWE Friday Night Smackdown  #779

Amway Center
Orlando, Florida, USA.
SyFy

1. Tag Team Match
The Usos defeated RybAxel (9:58)

2. Singles Match
Bo Dallas defeated Dolph Ziggler (3:15)
3. No Disqualification Match
Dean Ambrose defeated Cesaro (14:05)
4. Singles Match
Paige defeated Naomi (0:35)
5. Singles Match
Bray Wyatt defeated R-Truth (2:05)
6. Singles Match
Roman Reigns defeated Alberto Del Rio (12:27)

Saturday 

 

NJPW G1 Climax 24 - Day 4

Akita Prefectural Gymnasium
Akita, Japan.
TV Asahi

1. G1 Climax Block A Match
Satoshi Kojima defeated Bad Luck Fale (8:25)
2. G1 Climax Block A Match
Shelton Benjamin defeated Davey Boy Smith Jr. (8:44)
3. G1 Climax Block B Match
Minoru Suzuki defeated Hiroyoshi Tenzan (11:04)
4. G1 Climax Block B Match
Toru Yano defeated Hirooki Goto (1:21)
5. G1 Climax Block A Match
Tomohiro Ishii defeated Tomoaki Honma (12:06) 
6. G1 Climax Block B Match
Togi Makabe defeated Lance Archer (10:35)
7. G1 Climax Block A Match
Shinsuke Nakamura defeated Yuji Nagata (16:11)
8. G1 Climax Block B Match
Tetsuya Naito defeated AJ Styles (15:55)
9. G1 Climax Block B Match
Karl Anderson defeated Kazuchika Okada (12:34)
10. G1 Climax Block A Match
Katsuyori Shibata defeated Hiroshi Tanahashi (16:16)

AAA Sin Limite - Ring & Rock StAAArs 2

Hard Rock Hotel de Vallarta
Nuevo Vallarta, Nayarit, Mexico.

1. Mixed Eight Man Tag Team Match
Mamba, Mini Abismo Negro, Sexy Star & Taya Valkyrie defeated Jennifer Blake, La Jarochita, Mascarita Sagrada & Pimpinela Escarlata

2.Six Man Tag Team Match
Angelico, Australian Suicide & Fenix defeated Gran Apache, Pentagon Jr. & Super Fly

3. Six Man Tag Team Match
The Psycho Circus defeated El Consejo (El Hijo del Fantasma, El Texano Jr. & Silver Cain)

4. Six Man Tag Team Match

Cibernetico & Myzteziz defeat La Nueva Sociedad (Averno & Chessman)

OVW TV #779

Davis Arena
Kentucky, Louisiana, USA.
ion Television

1. OVW Television Title Match
Adam Revolver (c) defeated Leon Shelly
2. Singles Match
Raul LaMotta defeated Dapper Dan
3. Singles Match
Rump Thump defeated Roberto De Luna
4. Singles Match
Ryan Howe defeated Jack Rebel
5. Singles Match
Marcus Anthony defeated Flash Flanagan

BJW Ikkitousen Strong Climb

Korakuen Hall
Tokyo, Japan

1. Ikkitousen Strong Climb Semi Final Match
Daisuke Sekimoto defeated Yuko Miyamoto (13:36)
2. Ikkitousen Strong Climb Semi Final Match
Shuji Ishikawa defeated Manabu Soya (11:21)
3. Six Man Tag Team Match
Atsushi Maruyama, Shinobu & Takumi Tsukamoto defeated Brahman Kei, Brahman Shu & Takayuki Ueki (10:05)
4. UWA World Tag Team Title Match
Hiroshi Fukuda & MEN's Teioh (c) defeated Speed Of Sounds (16:53)
5. Fluorescent Light Tubes & Weapon Carry Death Match
B Faultless Junky's (Jaki Numazawa & Masashi Takeda) & Ryuji Ito defeated Isami Kodaka, Kankuro Hoshino & Masaya Takahashi (13:25)
6. Six Man Tag Team Match
Kazuki Hashimoto, Masato Inaba & Ryuichi Kawakami defeated Hideyoshi Kamitani, Shinya Ishikawa & Shiori Asahi (14:38)
7. Ikkitousen Strong Climb Final Match
Shuji Ishikawa defeated Daisuke Sekimoto (13:11)

CMLL Guerreros Del Ring

Arena Coliseo de Guadalajara
Guadalajara, Jalisco, Mexico
52MX

1. Six Man Tag Team Two Out Of Three Falls Match
Arkangel de la Muerte, Bobby Zavala & Olimpico defeated Omar Brunetti, Sky Kid & Smaker [2:1]

Six Man Tag Team Two Out Of Three Falls Match
Brazo de Plata, Marco Corleone & Mascara Dorada defeated Damian El Terrible, Ephesto & Rey Bucanero [2:1]

3. Two Out Of Three Falls Match
Shocker defeated La Mascara [2:1]

CMLL on CadenaTres

Arena Mexico
Mexico City, Mexico.
CadenaTres

1. Six Man Tag Team Two Out Of Three Falls Match
Demus 316, Pequeno Olimpico & Pierrothito defeated Angelito, Astral & Electrico [2:1]

2. Six Man Tag Team Two Out Of Three Falls Match
Los Cancerberos del Infierno (Cancerbero, Raziel & Virus) defeated Cachorro, Stigma & Triton [2:1]

3. Six Man Tag Team Two Out Of Three Falls Match
Fuego, Rey Cometa & Stuka Jr. defeated Ephesto, Hechicero & Misterioso II [2:1]

4. Six Man Tag Team Two Out Of Three Falls Match
Damian El Terrible, El Barbaro Cavernario & Rey Bucanero defeated Marco Corleone, Mascara Dorada & Titan [2:1]

5. Two Out Of Three Falls Match
Euforia defeats Valiente [2:1]

CMLL on Fox Sports

Arena Mexico
Mexico City, Mexico.
Fox Sports

1. Six Man Tag Team Two Out Of Three Falls Match
Atlantis, Dragon Rojo Jr. & Stuka Jr. defeated Polvora, Rey Escorpion & Ultimo Guerrero [2:1]

2. CMLL World Tag Team Title Two Out Of Three Falls Match

Negro Casas & Shocker (c) defeated Los Indeseables (La Sombra & Rush) [2:1] 

ROH on SBG #149

Dearborn, Michigan, USA.

1. ROH World Tag Team Title Match
reDRagon (c) defeated Monster Mafia

2. Singles Match
Moose defeated Hakim Zane

3. ROH World Tag Team Championship #1 Contendership Four Way Match

Christopher Daniels & Frankie Kazarian defeat War Machine and The Briscoes and The Decade (Jimmy Jacobs & Roderick Strong)

ROW Summer of Champions

Humble Civic Center
Humble, Texas, USA.
RealityOfWrestling.com

1. Singles Match
Brother Devon defeated Abel Andrew Jackson

2. Singles Match
Evan Snow defeated Rockstar Robbie

3. ROW Diamonds Championship 10 Man Battle Royal (vacant)
Winner: Cinema - TITLE CHANGE !!!

4. ROW Tag Team Title Match
The Brothers Lockhart (c) defeat The Heavenly Bodies

5. No Disqualification Match
Ryan Davidson defeats The Pride

6. Singles Match
Raj Singh defeats Jasper Davis

7. Tag Team Match
Ayden Cristiano & Sergei Volkov defeat Bryan Keith & Jonathan Gresham

8. ROW Heavyweight Title Championship Cage Match

The Mysterious Q defeats The Samoan Beast (c) - TITLE CHANGE !!!


Sunday

NOAH NTV G+ up Jr. Heavyweight Tag League - Day 2

Korakuen Hall
Tokyo, Japan

1. Three Way Match
2. Singles Match
Takashi Sugiura defeated Mikey Nicholls (10:55)
3. NTV G Cup Junior Heavyweight Tag League Block B Match
Hitoshi Kumano & Mitsuhiro Kitamiya defeated Jinzo & Rocky Lobo (9:23)
4. NTV G Cup Junior Heavyweight Tag League Block A Match
5. NTV G Cup Junior Heavyweight Tag League Block B Match
6. NTV G Cup Junior Heavyweight Tag League Block A Match

No comments:

Post a comment